Informace o nás

Vítejte v Komunitní škole Větrný Jeníkov!!!

Dobrý den, jmenuji se Martina Lisová a navazuji na práci Markéty Bergerové, která spolu se Základní školou a Městysem Větrný Jeníkov iniciovala zrod komunitního vzdělávání ve Větrném Jeníkově. Na těchto stránkách bych Vás ráda seznámila s nabídkou kurzů pro školní rok 2011/2012. Budu se těšit na Vaše přihlášky, ale i návrhy nových kurzů, a doufám, že si každý z Vás najde něco svého. V případě jakéhokoli dotazu se na mě neváhejte obrátit! Samozřejmě i nadále platí, že kurzy budou otevřeny pouze v případě dostatečného zájmu.

Co je to "Komunitní škola"?

„Komunitní škola Větrný Jeníkov“ má sloužit všem lidem v obci a okolí bez ohledu na jejich věk. Snažíme se o to, aby se stala základním článkem celoživotního vzdělávání dospělých v obci a spádovém okolí. Se základní školou má společné zázemí – prostory a vybavení. Prostředky, které obec do školy vkládá, tak mohou být maximálně využity nejen ve prospěch žáků školy, ale i široké veřejnosti. Cílem „Komunitní školy Větrný Jeníkov“ je nabídnout veřejnosti vzdělávací kurzy a aktivity, které lidé potřebují a o které mají zájem.

Finanční příjem, který plyne z pořádání kurzů rozhodně nelze považovat za komerční aktivitu. Kalkulace kurzů jsou prováděny tak, aby pokryly pouze plat lektora či případné další náklady.

O co se budeme snažit?

Naším cílem je ve spolupráci s městysem Větrný Jeníkov a Základní školou umožnit komukoli, aby se mohl vzdělávat či bavit v místě svého bydliště. Jde nám především o to, aby občané nemuseli za zábavou, sportem či vzděláním dojíždět do okolních měst. Je nám jasné, že pokud musí občané dojíždět za prací, už nemají chuť večer opět sednout za volant, vydat o desítky korun více za kurz a ztrácet čas cestováním. Proto vznikl projekt "Komunitních škol", které se snaží vyplnit tuto "díru na trhu" a nabídnout tak celé komunitě zábavu a vzdělání "doma".

Proč se musí za kurzy platit?

Ráda bych touto cestou ještě jednou zdůraznila to, že "Komunitní škola" rozhodně není výdělečná. Tento projekt se mohl uskutečnit pouze díky vstřícnosti městyse respektive zastupitelstva městyse, které každoročně věnuje na tento projekt 50 000,-, což stěží pokryje náklady na elektřinu, teplo, atd., které jsou nutné k realizování kurzů. Dále je obrovská zátěž na samotné škole. Paní ředitelka vždy ochotně spolupracuje a fandí tomu, aby školu využívaly nejen děti, ale také jejich rodiče a prarodiče. Vždy nám ochotně umožní využívat jakékoli prostory či vybavení školy. Za to patří všem veliký dík.

Pokud zmíníme kurzy pro žáky Základní školy, tam je situace jiná. Naprostá většina kroužků, kterou nabízí Základní škola svým žákům je zdarma. Proto patří obrovský dík všem učitelům, kteří svůj volný čas, nadšení a vzdělání věnují ZDARMA našim dětem a předávají jim tak cenné znalosti, ale i životní postoje. Není to pravidlem (v mnohých obcích i městech rodiče za tyto služby platí nemalé částky). Rádi bychom udrželi tyto kurzy i nadále bezplatné a našli prostředky alespoň na malou odměnu těmto učitelům někde jinde. To je ovšem běh na dlouhou trať.

Nový způsob placení

Novinkou pro tento rok je tzv. první testovací lekce, která bude probíhat v následujících kurzech: orientální tance, aerobik, tanec, zumba, trampolíny, fotbal, taneční průprava, a to v týdnu od 1.10. do 9.10. vždy podle rozvrhu jednotlivých kurzů. Za tuto lekci se bude platit jednotná cena 50,- dospělí, 30,- děti. Až poté se budete moci rozhodnout, zda budete kurz navštěvovat a vybrat si ze dvou možných forem placení (viz níže).

V letošním školním roce jsem přistoupila k jednoduššímu a zároveň výhodnějšímu systému placení. U žáků ZŠ a MŠ budou platby rozděleny na dvě pololetí, aby byla finanční zátěž pro rodiče únosnější. Splatnost kurzovného za 1. pololetí je nejpozději do 16.10.2011, a to vždy a pouze lektorům v jednotlivých kurzech.

U kurzů pro dospělé (vyjma angličtiny) si můžete vybrat ze dvou forem. První a výhodnější formou je nákup permanentky na 12 vstupů (tedy do Vánoc). Druhou možností je jednorázová platba přímo na konkrétní hodině (vstupné je dražší, ale není nutné vynaložit vysokou částku najednou). U permanentky je důležité vědět, že se Vám vstupy v případě zrušení lekce ze strany lektora budou převádět do dalšího období. Pokud ovšem onemocníte nebo se nedostavíte Vy, můžete permanentku půjčit komukoli z rodiny či známých – tak lekce úplně nepropadne. Výběr formy placení proběhne hned po první lekci, splatnost permanentek je nejpozději 16.10.2011 (platí se vždy přímo na lekci).

Ještě poslední upozornění: u sportovních kurzů pro dospělé je z kurzovného hrazen také běžný nájem za tělocvičnu. U kurzů pro děti a žáky ZŠ se nájem neplatí.

Zároveň žádám všechny, kteří by rádi navštěvovali jakýkoli kurz, aby se vždy přihlásili (potřebuji zmapovat předběžný zájem, není to nic závazného). Přihlásit se můžete buď na e-mail: lisova.m@seznam.cz, nebo stačí formou sms na tel. číslo: 731 456 651 (napište Vaše jméno a název kurzu, do kterého se hlásíte). Další informace Vám ráda poskytnu buď telefonicky, nebo opět e-mailem.

Co mam dělat, pokud se chci do projektu zapojit?

Pokud máte chuť se jakýmkoli způsobem zapojit do našeho projektu, neváhejte a kontaktujte mě.

© 2010 Všechna práva vyhrazena.